Netop offentliggjorte tal fra Danmarks Statistik viser, at der i 4. kvartal 2024 blev anmeldt 4.492 indbrud i private hjem i Danmark. Samlet betyder det, at der i 2024 blev anmeldt 14.405 indbrud på landsplan. Det er en smule lavere end i 2023, hvor der blev anmeldt 14.844 indbrud – og det laveste indbrudstal i 50 år.
Britt Wendelboe, programchef i Bo trygtVi er allerede nået langt, men vi tror på, at vi med en fælles indsats kan nå meget længere
Antallet af anmeldte indbrud har i de seneste fire år ligget lige under 15.000, hvilket er mere end en halvering sammenlignet med for ti år siden, hvor antallet af indbrud var over 36.000 på landsplan. I Bo trygt – som blandt andet TrygFonden står bag – er man glad for den nedadgående indbrudskurve, men ambitionen er fortsat at nedbringe antallet af indbrud yderligere.
"Vi er nået rigtig langt med at forebygge indbrud i Danmark, hvilket er et resultat af en fælles indsats både nationalt, regionalt og lokalt," siger Britt Wendelboe, programchef i Bo trygt.
"14.405 indbrud er det laveste antal indbrud i mere end 50 år, hvilket er utrolig glædeligt. Men når det er sagt, sker der fortsat alt for mange indbrud i Danmark sammenlignet med vores nabolande. Et indbrud er meget ubehageligt for dem, det går ud over, og det er samtidig kilde til utryghed – både hos ofrene, i nabolaget og generelt. Derfor skal vi fortsat arbejde for at bekæmpe indbrud, og i Bo trygt mener vi, at vejen frem er et endnu stærkere samarbejde mellem kommune, politi og civilsamfund. Vi er allerede nået langt, men vi tror på, at vi med en fælles indsats kan nå meget længere," siger Britt Wendelboe.
Anmeldte indbrud i private hjem 2020-2024
2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
Antal indbrud på landsplan | 17.529 | 14.907 | 14.956 | 14.844 | 14.405* |
Bestil et gratis besøg af en ekspert i indbrudsforebyggelse til dit kvarter
Bo trygt har et korps af eksperter i indbrudsforebyggelse, som man kan bestille til at komme ud i sit kvarter til et oplæg om den lokale indbrudssituation, og hvordan man bedst sikrer sig og hjælper hinanden med at forebygge indbrud.
"Vores Bo trygt-korps, der består af eksperter, som tager rundt til grundejerforeninger, vejlaug og andre forsamlinger har travlt. Det glæder os, og vi håber, at endnu flere vil bestille et besøg, for det kan bidrage til, at vi får nedbragt antallet af indbrud yderligere," siger Britt Wendelboe.