Søg støtte

Søg

Selvevaluering

Dig-i-vækst

Dansk Erhverv

Om donationen

Donationen går til et projekt, der skal opkvalificere arbejdstageres digitale færdigheder på tværs af fagområder for at sikre digital inklusion og arbejdsmarkedsparathed. Selvom Danmark er et af de mest digitaliserede lande i Europa, er cirka en femtedel af den voksne befolkning digitalt udsat. Særligt voksne mellem 26 og 65 år, som ikke har daglig omgang med IT på arbejdspladsen, er udfordrede af den digitale udvikling af samfundet, og der er risiko for, at grupper i befolkningen bliver fremmedgjorte på grund af manglende færdigheder og ultimativt mister deres job. Med denne donation vil Dansk Erhverv derfor i tæt samspil med centrale aktører på området udvikle et læringsunivers som en app, der skal hjælpe voksne arbejdstagere med at opnå basale IT-færdigheder og digital lærelyst. Som led i projektet gennemføres en række aktiviteter, bl.a. en Danmarksturné, der skal udbrede og forankre anvendelsen af appen samt styrke IT-færdigheder på arbejdspladser. Målet er at involvere 20.000 arbejdstagere og 5.000 arbejdsgivere i projektet, som gennemføres i et bredt partnerskab på tværs af flere videns-, arbejdsgiver- og arbejdstagerorganisationer.
Region
Landsdækkende
Type
Projekt
Modtager
Dansk Erhverv
Støttet beløb
9.730.480 kr., år 2023
Delmål
Tryghed i arbejdslivet

Donationsmodatagerens egen vurdering af effekten af donationen

Målgruppen

Voksne

Forankring

I hvor høj grad er I lykkedes med at forankre projektet?

I meget høj grad I meget ringe grad
Projektet er i høj grad blevet forankret gennem flere spor. 556 personer har indgået i det digitale ambassadørprogram og bidrager til lokal forankring på arbejdspladserne. Samtidig anvendes appen som supplement i FVU Digital-undervisning gennem et samarbejde med VUC Erhverv, hvilket understøtter forankringen i efteruddannelsessystemet. Derudover har projektet skabt et omfattende videns- og erfaringsgrundlag, som kan anvendes af uddannelsesaktører, arbejdsmarkedets parter og beslutningstagere.

Mål

I hvor høj grad blev målet med jeres projekt indfriet?

I meget høj grad I meget ringe grad
Projektets mål blev i høj grad indfriet. Projektet har styrket digitale kompetencer og lærelyst blandt voksne med usikkerhed om den digitale udvikling og samlet centrale aktører på tværs af arbejdsmarkedet om digital inklusion. Vi har overgået flere centrale succeskriterier, herunder gennemførte læringsforløb (5.613 mod 3.000), digitale ambassadører (556 mod 500), aktiverede partnere (82 mod 40) og kampagnens rækkevidde (over 1,5 mio. visninger mod 500.000). Appen har opnået 10.817 downloads.

Aktiviteter

I hvor høj grad var de valgte aktiviteter de rigtige til at nå jeres mål?

I meget høj grad I meget ringe grad
Aktiviteterne viste sig i høj grad at understøtte projektets mål. Samspillet mellem læringsuniverset, Danmarksturnéen, ambassadører og kampagnen skabte både rækkevidde og forankring. Undervejs tilpassede vi projektet på baggrund af målgruppefeedback, blandt andet ved at gøre læringsuniverset mere fleksibelt end oprindeligt og med AI som et stærkere motivationspunkt end forventet. Endelig kunne en kompensation af medarbejdernes deltagelsestid have styrket deltagelsen af arbejdsgivere yderligere.

Delmål

Tryghed i arbejdslivet

Ansøger du på dette område, skal dit projekt overordnet bidrage til at flere får et trygt arbejdsliv.
Mere om vores fokusområde Tryghed i arbejdslivet