Om donationen
Red Barnet Haderslev ønsker at arrangere sommeraktiviteter for deres familier, som er tilknyttet Familieoplevelsesklubben. Med donationen kan der arrangeres endagsture i løbet af sommeren til fx Egeskov Slot eller Madsby Legepark i Fredericia. Turene skal give familierne gode sommerminder og oplevelser, de ellers ikke ville have mulighed for at få, samt bidrage til at skabe et fællesskab familierne imellem.- Region
- Syddanmark
- Type
- Projekt
- Modtager
- Red Barnet Haderslev
- Støttet beløb
- 60.000 kr., år 2025
- Delmål
- Alle med fra start
Donationsmodatagerens egen vurdering af effekten af donationen
Målgruppen
Børn og unge, Voksne
Forankring
I hvor høj grad er I lykkedes med at forankre projektet?
Årets udflugter er i høj grad i tråd med, hvad vi har lavet de senere år. Enkelte af vore aktiviteter er gengangere fra tidligere, men vi arbejder i høj grad også med at skabe nye tilbud, som kan give familierne nye erfaringer og være med til at vise dem flere facetter af det samfund, de er en del af.
Mål
I hvor høj grad blev målet med jeres projekt indfriet?
Vi har haft stor succes med de 3 arrangementer:
go cart
klatrepark
Sort Sol
1arrangement: Madsby Legepark måtte aflyses p.g.a. manglende tilmeldinger
Aktiviteter
I hvor høj grad var de valgte aktiviteter de rigtige til at nå jeres mål?
Turen til Madsby Legepark måtte aflyses pga. for få tilmeldinger. Vi vil ved planlægning af den kommende sæson i højere grad være opmærksom på, om arrangementerne passer til målgruppen, da vi p.t. ikke har så mange mindre børn i gruppen.
Delmål
Alle med fra start
Alle børn og unge har brug for en hverdag med skolegang og fritidsliv i fællesskaber med jævnaldrende. Vi vil bidrage til at børn og unge, der vokser op i udfordrede familier, eller selv er udfordrede af psykiske og sociale vanskeligheder, kan leve et liv, der ligner det liv, alle andre børn og unge har.