Om donationen
Med donationen kan Red Barnet Billund afholde en sommerlejr for 30 børn og deres familier, som ikke selv har ressourcer eller overskud til at arrangere ture eller aktiviteter i en ferie. På lejren får familierne gode oplevelser og nye venskaber, og børnenes selvtillid øges, når de opdager, at de kan meget mere, end de tror. Der er bl.a. aftensang, lege, gåture, skattejagt og sjove konkurrencer, hvor alle kan være med.- Region
- Syddanmark
- Type
- Projekt
- Modtager
- Red Barnet, lokalafdeling Billund
- Støttet beløb
- 42.000 kr., år 2025
- Delmål
- Alle med fra start
Donationsmodatagerens egen vurdering af effekten af donationen
Målgruppen
Børn og unge, Voksne
Forankring
I hvor høj grad er I lykkedes med at forankre projektet?
De frivillige er godt repræsenteret og meget tæt på familierne, så vi har en god føling med, om de har det godt. Familierne, både børn og voksne, er godt til at tale sammen på tværs.
Mål
I hvor høj grad blev målet med jeres projekt indfriet?
Familierne havde en fantastisk lejrweekend.
Aktiviteter
I hvor høj grad var de valgte aktiviteter de rigtige til at nå jeres mål?
Vi syntes faktisk, at det gik rigtig godt. Den høje grad af planlægning forinden bar frugt, hvilket også ses af familiernes evaluering.
Delmål
Alle med fra start
Alle børn og unge har brug for en hverdag med skolegang og fritidsliv i fællesskaber med jævnaldrende. Vi vil bidrage til at børn og unge, der vokser op i udfordrede familier, eller selv er udfordrede af psykiske og sociale vanskeligheder, kan leve et liv, der ligner det liv, alle andre børn og unge har.