Om donationen
Denne donation går til at forbedre behandlingen for mennesker med social angst. Social angst er en af de mest almindelige former for angst, som gør mennesker ekstraordinært bange for at blive set og vurderet negativt af andre i sociale situationer. Behandlingen af social angst er vanskelig, da det er hårdt for patienterne at udsætte sig selv for det, der provokerer deres angst, og derfor er succesraten for behandling af patienter med social angst kun omkring 50 pct. International forskning peger på, at en kortlægning af en patients motivation og skepsis forud for behandlingen i en såkaldt fælles vurdering, hvor en patient udfylder en række skemaer, og patient og terapeut efterfølgende grundigt drøfter svarene, bl.a. kan øge patientens selvtillid, tillid til terapeuten og overholdelse af behandlingen. Forskerne ønsker derfor at udvikle og afprøve en ny og mere standardiseret version af fælles vurdering end de versioner, der findes i dag, med det formål at forbedre udbyttet af behandlingen og dermed reducere patienternes angstproblemer.- Region
- Landsdækkende
- Type
- Forskningsprojekt
- Modtager
- Psykiatrien Region Sjælland og Københavns Universitet
- Støttet beløb
- 997.259 kr., år 2021
- Delmål
- Fællesskaber for alle
Donationsmodatagerens egen vurdering af effekten af donationen
Målgruppen
Forankring
I hvor høj grad er I lykkedes med at forankre projektet?
Terapeutisk Assessment (TA) bliver ikke forankret i den form vi har brugt det, pga de negative resultater. Men TA er ved at vinde mere indpas som metode i DK og vi forventer også at holde et afsluttende seminar med fokus på muligheder og udfordringer ved TA indsatser i Psykiatrien.
Mål
I hvor høj grad blev målet med jeres projekt indfriet?
Vi fandt at patienterne var mere tilfredse med deres udredningsforløb, men desværre havde den terapeutiske udredning ikke effekt på deres psykoterapi parathed eller deres psykoterapi adherence (første fire gange). Ej heller ikke effekt på deres symptomniveau. Interventionen var feasible i konteksten.
Aktiviteter
I hvor høj grad var de valgte aktiviteter de rigtige til at nå jeres mål?
Vi kunne med fordel have arbejdet mere målrettet med motivation og med patienternes forventning til det kommende psykoterapi forløb. Vi kunne også have indlejret interventionen tidligere i udredningsforløbet, hvilket kunne have givet en større effekt.
Det oprindelige TA har større frihedsgrader mht hvilke udredningsspor man forfølger. Det kunne have været givet større succes at lægge sig mere op af den oprindelige mere psykologiske tilgang.
Delmål
Fællesskaber for alle
Gode sociale relationer, oplevelsen af at høre til og dét at kunne være noget for andre er vigtigt for at føle sig tilfreds med livet. Vi vil bidrage til, at alle voksne har mulighed for at tage del i fællesskaber og få hjælp og støtte, hvis de er på vej ud af dem.
Mere om vores fokusområde Fællesskaber for alle