I 2022 overlevede 699 personer – svarende til 14 pct. – et hjertestop uden for hospital i Danmark bl.a. takket være hurtig hjælp fra personer i nærheden.
I et nyt dansk studie, som netop er blevet publiceret i det velansete internationale tidsskrift JAMA Cardiology (Journal of the American Medical Association), er 2.552 personer, der i perioden 2001-2019 har overlevet et hjertestop uden for hospital, blevet spurgt, hvordan de har det.
Harman Gailan Hassan Yonis, læge og forsker i Dansk HjertestopregisterDe fleste hjertestopoverlevere vender tilbage til et godt liv. De har det lige så godt fysisk og mentalt som resten af befolkningen
Og resultaterne er positive fortæller Harman Gailan Hassan Yonis, der er læge og forsker i Dansk Hjertestopregister, som TrygFonden støtter.
”Vores nye undersøgelse fortæller os først og fremmest, at de fleste hjertestopoverlevere vender tilbage til et godt liv. De har det lige så godt fysisk og mentalt som resten af befolkningen, og risikoen for angst og depression er ikke forøget efter hjertestoppet. Det er utrolig opmuntrende for alle, som træder til ved hjertestop, og for alle, som professionelt eller frivilligt arbejder for, at flere skal overleve hjertestop,” forklarer han.
Der er brug for, at førstehjælpere træder til – særligt i tyndtbefolkede områder
Danmark er allerede et af de lande i verden, hvor flest overlever et hjertestop uden for hospital. I fire ud af fem tilfælde træder vidner og førstehjælpere til med livreddende førstehjælp – og en sådan træd-til-kultur er vigtig for, at mange hjertestopoverlevere kan vende tilbage til et godt liv efterfølgende, forklarer Grethe Thomas, projektchef i TrygFonden.”Når vi ikke kan forudse, hvor og hvornår det næste hjertestop sker, er der brug for, at vidner og førstehjælpere træder til, inden det professionelle beredskab kommer frem og kan tage over. Særligt i de tyndtbefolkede egne er der behov for, at vi har døgntilgængelige hjertestartere placeret strategisk rigtigt, og så har vi brug for hjerteløbere til at bringe hjertestarterne til skadestedet. For vi ved, at hvis der bliver stødt med en hjertestarter inden ambulancens ankomst, øger det patientens chance for at overleve ret markant,” siger Grethe Thomas.
Sådan kan du være med til at redde liv
- Lær hjertelungeredning. Sådan gør du.
- Bliv hjerteløber. Læs mere her.
- Har du en hjertestarter? Gør din hjertestarter døgntilgængelig for lokalområdet.
- Registrer din hjertestarter på Hjertestarter-Netværket, så 1-1-2 kan henvise til den, hvis der er hjertestop i nærheden
150.000 danskere har tilmeldt sig TrygFondens hjerteløberordning, hvor de kan blive kaldt ud til et hjertestop – via en app på deres telefon – for at give livreddende førstehjælp. Og det store engagement i at hjælpe får ros af indenrigs- og sundhedsminister Sophie Løhde.
”Deres indsats er helt afgørende for, at flere kan overleve et hjertestop uden for sygehusene. Og derfor håber jeg også, at endnu flere har lyst til at blive hjerteløbere,” siger Sophie Løhde.
”Sammen redder vi liv”-bussen skal rekruttere flere hjerteløbere
Fra den 25. september til den 13. oktober og igen fra den 30. oktober til den 17. november sender Sundhedsstyrelsen og TrygFonden i samarbejde med Danske Regioner Sammen redder vi liv-bussen rundt til kommuner fordelt over hele landet. Det skal skabe opmærksomhed omkring vigtigheden af at kunne redde liv og at få flere døgntilgængelige og funktionsduelige hjertestartere, særligt i boligområder.

Bussen besøger bl.a. udvalgte sundhedsfaglige uddannelsessteder, hvor de studerende kan deltage i et 30 minutters hjertelungeredningskursus, som lever op til internationale standarder, og høre om muligheden for at melde sig som frivillige til TrygFondens hjerteløberordning.
”Nu retter vi i første omgang vores fokus mod de sundhedsfaglige studerende, som qua deres uddannelsesvalg allerede er sporet ind på at vise omsorg og ansvar for andre mennesker, og som via deres uddannelse er klædt på til at yde livreddende førstehjælp. Derfor er det oplagt at begynde her, og vi håber, at mange af de studerende har lyst til at være med til at redde liv – også i deres fritid,” siger Grethe Thomas.
Grethe Thomas, projektchef i TrygFondenDet er afgørende, at hjerteløberne og andre førstehjælpere hurtigt kan få fat i en hjertestarter i nærheden
Med til indsatsen hører samtidig en opfordring til at gøre alle hjertestartere tilgængelige for alle døgnet rundt.
”Der er ingen tid at spilde ved hjertestop, og derfor er det afgørende, at hjerteløberne og andre førstehjælpere hurtigt kan få fat i en hjertestarter i nærheden og bringe den til hjertestoppet – uanset hvor og hvornår på døgnet det sker,” lyder det fra Grethe Thomas.
Her kommer Sammen redder vi liv-bussen på besøg
Hovedstadsområdet og Nordsjælland
- 25. september: SOSU H – Helsingør
- 25. september: Grundejerforeningen Amourbuen, Hillerød
- 25. september: Ølstykke Cykleklub
- 26. september: SOSU H – Hillerød
- 26. september: Grundejerforeningen Favrholmvænget, Hillerød
- 26. september: Grundejerforeningen Brødeskovparken, Hillerød
Midt- og Vestjylland
- 4. oktober: Grundejerforeningen Krunderup, Holstebro
- 5. oktober: VIA University College Campus Holstebro
- 5. oktober: Vorgod-Barde Hallen, Videbæk
Østjylland
- 3. oktober: VIA University Collega Campus Randers
Nordjylland
- 2. oktober: Professionshøjskolen UCN Aalborg
- 2. oktober: Grundejerforeningen Hessel, Farsø
- 3. oktober: Grundejerforeningen Rinddalen, Mariager
- 4. oktober: SOSU Nord Hobro
- 4. oktober: SOSU Nord Aars
- 6. oktober: SOSU Nord Brovst
- 10. oktober: Professionshøjskolen UCN Campus Hjørring
- 10. oktober: SOSU Nord Hjørring
Sjælland og Lolland-Falster
- 28. september: Professionshøjskolen Absalon Campus Næstved
- 28. september: Grundejerforeningen Anneksgården, Næstved
- 29. september: Professionshøjskolen Absalon Campus Nykøbing F.
Syd- og Sønderjylland
- 9. oktober: University College Syd Campus Esbjerg (fysioterapeuterne)
- 9. oktober: University College Syd Campus Esbjerg (sygeplejersker, jordemoder)
- 9. oktober: Grundejerforeningen Engparken, Bramming
Fyn
- 11. oktober: UCL Erhvervsakademi og Professionshøjskole Campus Odense (fysioterapeuterne)
- 11. oktober: UCL Erhvervsakademi og Professionshøjskole Campus Odense (sygeplejersker)
- 11. oktober: Grundejerforeningen Mælkevejen, Ørbæk
- 12. oktober: UCL Erhvervsakademi og Professionshøjskole Campus Odense (ergoterapeuterne)